Własna działalność gospodarcza ma swoje wady i zalety. Z jednej strony sam sobie jesteś szefem, ale z drugiej za wszystkie porażki i błędy założonej działalności dana osoba jest w pełni odpowiedzialna i nie ma na kogo zrzucić winy.

Osoba, która ma dobra pracę, cały etat, niezłe zarobki, a mimo to chce to wszystko zostawić i zdecydować się na założenie własnej działalności musi liczyć się z tym, że to nie będzie łatwe. Przynajmniej na początku. Własna firma jest okupiona ciężką pracą, wieloma wyrzeczeniami, odpowiedzialnością za siebie i swoich przyszłych współpracowników oraz przypuszczalnie dużymi nerwami. Mimo to, taka decyzja w perspektywie czasu bardzo się opłaca.

Zanim powstanie biznesplan należy dokładnie przemyśleć co i jak dana osoba chce robić. Zaczynanie w branży, o której przyszły przedsiębiorca nie posiada za dużo informacji nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wtedy sukces jest dużo trudniejszy do osiągnięcia. Warto więc doskonale znać rynek do którego dana osoba chce się dostać. Ważne jest również poznanie przyszłych konkurentów, ich produktów i form sprzedaży. Kiedy przyszły szef zapozna się z pewnymi rzeczami na początku będzie mu później łatwiej rozpocząć działalność.

Samotny człowiek mimo swojej pracowitości nic nie zdziała. Potrzebni są inni ludzie, uczciwi i zaufani współpracownicy, którzy pomogą zwłaszcza pry trudnych początkach. Dzięki temu przyszły przedsiębiorca będzie mógł skupić się na najistotniejszych sprawach nie zaniedbując przy okazji tych mniej ważnych spraw.

Zakładając własną działalność warto pamiętać, że duże pieniądze nie przyjdą od razu, dlatego należy być bardzo wytrwałym, cierpliwym i nie poddawać się po pierwszym niepowodzeniu. Wiele firm upada właśnie z tego powodu.

Osoba, która chce założyć własną działalność gospodarczą powinna się charakteryzować określonymi cechami. Nie każdy ma do tego odpowiednią osobowość, tak jak nie każdy może zostać lekarzem lub nauczycielem. Przede wszystkim ważne jest, aby dany człowiek był;

  • zmotywowany do osiągnięcia postawionych celów
  • kreatywny
  • komunikatywny, potrafiący pracować w grupie
  • odpowiedzialny, który zniesie presję
  • wytrwały, nie poddający się
  • cierpliwy, któremu nie przeszkadza dążenie do celu w wolniejszym tempie
  • optymistycznie nastawiony do życia i do świata. To bardzo ważna cecha, ponieważ przed taką osobą wiele niepowodzeń
  • potrafił rządzić, być dobrym liderem
  • oszczędny, który będzie potrafił zająć się finansami danej firmy

Jeżeli dany człowiek posiada te cechy będzie mu na pewno trochę łatwiej, zwłaszcza na samym początku, ponieważ łatwiej poradzi sobie ze wszystkimi trudności i szybciej będzie potrafił je rozwiązać.

Author michall
Published
Categories Działalność

Polityka i społeczeństwo biznesowe

youplay