Nie ma to jak być własnym szefem. Można samemu sobie ustalać godziny pracy, zadawać zadania do wykonania, ustalać płace. Czy założenie swojego własnego biznesu jest trudne? Wcale nie!

Najważniejsze to znaleźć dobry pomysł. Rozpocząć coś, co da zysk. Zakładanie kolejnej firmy, która będzie trudnić się tym samym co setka pobliskich nie jest dobrym pomysłem. Nie dość, że w ten sposób założona działalność dużo nie zarobi to i osoba, która była jej pomysłodawcą szybko straci zapał. Najważniejsze, aby wstrzelić się idealnie w odpowiednie miejsce, czas i klientów.

Kiedy pomysł już jest należy napisać dobry biznesplan. Warto też pamiętać o tym, że potrzebne będą własne środki finansowe. Zakładanie firmy bez wystarczających pieniędzy może się źle skończyć. Jeżeli biznesplan jest już gotowy, przemyślany i zaakceptowany należy tę działalność zarejestrować. Pierwszym krokiem, którego nie można pominąć jest wypełnienie formularza CEIDG – 1. Można to zrobić w danym Urzędzie Gminy lub wypełnić go online. Znajdują się w nim między innymi wniosek o nadanie numeru REGON oraz o formę opodatkowania przedsiębiorstwa, informacje o numerze konta bankowego oraz podanie o nadanie numeru NIP.

Zakładając firmę należy pamiętać o tym, że konieczne będzie otworzenie specjalnego rachunku bankowego. Jest to konieczne, ponieważ od 2017 roku każda transakcja wykonana na kwotę wyższą niż 15 tys. złotych musi być opłacona przelewem. Tylko wtedy będzie mogła być zaliczona jako koszt uzyskania przychodu.

Istnieje równie ż możliwość użycia własnego prywatnego konta bankowego. W takim wypadku należy bezzwłocznie powiadomić Urząd Skarbowy oraz ZUS za pomocą odpowiednich formularzy.

Zakładając działalność należy pamiętać również o pieczątce. Powinna się na niej znaleźć nazwa firmy, adres, telefon, faks, imię i nazwisko przedsiębiorcy., numer REGON oraz NIP. Pieczątka może się wydawać zbytecznym szczegółem, ale jest bardzo potrzebna, zwłaszcza przy załatwianiu różnego rodzaju formalności.

Zakładanie własnej działalności to przede wszystkim mnóstwo papierkowej roboty, kilkakrotne wizyty w urzędach oraz mnóstwo nerwów. Głównym urzędem który przyjdzie przyszłemu przedsiębiorcy odwiedzić jest Urząd Skarbowy. To w nim należy złożyć wniosek o NIP, wybrać najbardziej odpowiednią formę opodatkowania przyszłej firmy oraz zarejestrować działalność jako podatnika VAT.

Kolejną wizytę należy złożyć w Głównym Urzędzie Statystycznym, w celu uzyskania numeru podmiotu gospodarczego czyli numeru REGON. Działalności, które nie są firmami jawnymi otrzymają swój numer REGON droga pocztową w ciągu zaledwie miesiąca od złożenia odpowiedniego wniosku.

Nie należy pominąć ZUS – u, gdzie po wypełnieniu wniosku CEIDG – 1 w ciągu tygodnia należy zgłosić wszystkie osoby ubezpieczone. Konieczne do tego jest wypełnienie druku ZUA. Wypełniamy go danymi przyszłej działalności, takimi jak REGON przedsiębiorstwa, numer rachunku bankowego, dane personalne zakładającego działalność, numery NIP, numer i seria dokumentów tożsamości osób zgłaszanych do ubezpieczenia oraz numer wpisu do ewidencji.

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zakładają swoją własną działalność mają ulgi w płaceniu składek ZUS. Tego typu rabaty przysługują również osobom, które od 5 lat nie prowadzili żadnej działalności gospodarczej.

Zakładanie własnej działalności może na początku wydawać się trudne i męczące, ale nic nie może równać się z uczuciem szefowania samemu sobie.

Author michall
Published
Categories Działalność

Polityka i społeczeństwo biznesowe

youplay